KICKPI-K1B is a development board based on the RK3568B2 chip. It adopts a high-performance ARM Cortex-A55 X4 processor with an advanced 22nm process, and the main frequency is up to 2.0GHz, with low power consumption and high performance. It supports a variety of network communication modes such as Gigabit wide network, dual-band WIFI, etc., with stable communication and faster speed, which is suitable for various scenarios.
Application direction
- IoT Smart Internet of Things
- Commercial display
- AI artificial intelligence
- Industrial control
- Medical technology
- Industrial Inspection
Key Features:
- CPU: Quad-core Cortex-A55
- GPU: Mail G52 2EE
- NPU: RKNN 1 Tops
- Memory: 2GB/4GB/8GB
- Storage: 8GB/16GB/32GB
- Ethernet: 1000M X1
- Systems Supported: Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 22.04
Hardware interface:
Hardware spec:
| Function | Main Parameter |
| Main Controller | Rockchip RK3568B2 |
| CPU | Quad-core Cortex-A55 |
| GPU | Mali G52 2EE |
| NPU | RKNN 1 Tops |
| Memory | 2GB / 4GB / 8GB |
| Storage | 8GB / 16GB / 32GB |
| Systems Supported | Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 22.04 |
| Power Supply | Type-C 5V |
| Cooling Fan | N |
| LED Light | * Power LED * Work LED |
| USB HOST | * USB 2.0 HOST X1 * USB 3.0 HOST X1 |
| USB OTG | USB 2.0 OTG X1 |
| Infrared Receiver | Y |
| Real-Time Clock | N |
| Debug Serial Port | Y |
| Buttons | * Recovery KEY * RESET KEY * MASKROM KEY |
| Expansion Pins | Extend Pin Total 20Pin : * UART X2 * SPI X1 * PWM X1 * ADC X1 * 12C X1* GPIO X14 |
| HDMI Display | X1 ( up to 4K @ 60Hz ) |
| MIPI DSI Display | X1 ( up to 1920*1080 @ 60Hz) |
| LVDS Display | X1 ( up to 1920*1080 @ 60Hz ) |
| EDP Display | N |
| MIPI CSI Camera | 4 Lane X1 or 2 Lane X2 |
| Speaker | Y ( Max Power 2W ) |
| Headphones | N |
| Microphone | N |
| WIFI/Bluetooth | Y ( RTL8822CS ) |
| Ethernet | 1000M X1 |
| 4G Mobile Network | N |
| SD-Card | Y |
| SATA Hard Drive | N |
| M.2 Hard Drive | N |



