KICKPI-K8 is a development board based on the Rockchip RK3588 main control chip. It features a Cortex-A76 x4 + Cortex-A55 x4 processor, low power consumption, and high performance. It supports various communication methods, such as a 4G mobile network, equipped with a dual gigabit network, dual-band WIFI, etc. It has stable communication, faster speed, and is suitable for various scene requirements.
Key Features:
- CPU: Cortex-A76 x4 + Cortex-A55 x4
- GPU: Mail G610 MC4
- NPU: RKNN 6 Tops
- Memory: 4GB / 8GB / 16GB
- Storage: 32GB / 64GB
- Systems Supported: Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 20.04
Application:
- Commercial Display
- Medical Technology
- Internet of Things
- Industrial Control
- AI Intelligence
- Industrial Inspection
Hardware interface:
Hardware spec:
| Function | Main Parameter |
| Main Controller | Rockchip RK3588 |
| CPU | Cortex-A76 x4 + Cortex-A55 x4 |
| GPU | Mail G610 MC4 |
| NPU | RKNN 6 Tops |
| Memory | 4GB/ 8GB /16GB |
| Storage | 32GB / 64GB |
| Systems Supported | Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 20.04 |
| Power Supply | DC 12V |
| Cooling Fan | Y ( 5V Power ) |
| LED Light | * Power LED * Work LED |
| USB HOST | * USB 2.0 HOST X1 * USB 3.0 HOST X1 |
| USB OTG | USB3.1 OTG / USB Debug / DP v1.4 |
| Infrared Receiver | Y |
| Real-Time Clock | Y ( HYM8563 ) |
| Debug Serial Port | Y |
| Buttons | * Recovery KEY * RESET KEY * MASKROM KEY * POWER KEY |
| Expansion Pins | Extend Pin Total 40Pin : * UART X5 * SPI X2 * PWM X7 * ADC X1 * I2C X2 |
| *I2S x1 *GPIO x22 *CAN x1 *USB2.0 x1 *PCIE 3.0 | |
| HDMI Display | x2 ( up to 7680×4320@60Hz) |
| MIPI DSI Display | x2 ( up to 4K@60Hz ) |
| HDMI Input | x1 (up to 2160p@60Hz) |
| EDP Display | No Support |
| MIPI CSI Camera | 4 Lane x4 / 4 Lane x3+2 Lane x2 / 4 Lane x2 + 2 Lane x4 |
| Speaker | Y ( Max Power 5W ) |
| Headphones | Y |
| Microphone | Y |
| WIFI/Bluetooth | RTL8852BE |
| Ethernet | 1000M X2 |
| 4G Mobile Network | Y (4G EC20 / EC200) (5G RG200U) |
| SATA Hard Drive | Y |
| M.2 Hard Drive | Y |



