KICKPI-K1Mini is a development board based on the Rockchip RK3568B2 main control chip. It has a Cortex-A55 X4 CPU processor, a main frequency of up to 2.0GHz, low power consumption, and high performance. Support dual gigabit Ethernet, wired dual-channel, stable, and low-latency Dual-band Wi-Fi and Bluetooth, and smoother 2.4G/5G transmission. It has stable communication, faster speed, and is suitable for various scene requirements.
Key Features:
- CPU: ARM A55 X4
- GPU: Mali G52 2EE
- NPU: RKNN 1 Tops
- Memory: 2GB / 4GB
- Storage 16GB / 32GB / 64GB
- Systems Supported: Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 20.04
Application:
- Commercial Display
- Medical Technology
- Internet of Things
- Industrial Control
- AI Intelligence
- Industrial Inspection
Hardware interface:
Hardware Spec:
| Type | Main Specifications |
| Soc | Rockchip RK3568B2 |
| CPU | ARM A55 X4 |
| GPU | Mali G52 2EE |
| NPU | RKNN 1 Tops |
| Memory | 2GB / 4GB |
| Storage | 16GB/ 32GB / 64GB |
| Systems Supported | *Android 13 *Debian11 *Armbian *Ubuntu 20.04 |
| Power Supply | DC 12V |
| Fan | Y |
| LED Light | *Power LED *Running LED |
| USB HOST | USB2.0 TYPE-A ×1 USB3.0 TYPE-A ×1 |
| USB OTG | USB2.0 TYPE-C |
| Real-Time Clock | Y |
| Debug Serial Port | Y |
| KEY | *RESET KEY *POWER KEY *RECOVERY KEY *MASKROM KEY |
| Extended Pins | *GPIO ×26 *UART ×5 *SPI ×1 *PWM ×10 *ADC ×1 *I2C ×2 *PDM ×3 *I2S ×1 *CAN ×2 |
| HDMI OUT | ×1 / 4096×2304@60Hz |
| MIPI DSI LCD | ×2 / 1920×1080@60Hz |
| Single LVDS LCD | ×2 / 1280×720@60Hz |
| EDP LCD | ×1 / 1920×1080@60Hz |
| MIPI CSI CAMERA | 4 Lane ×1 |
| EarPhone | Audio output only |
| WIFI / BT | VS6621SR80 |
| Ethernet | 1000M ×2 |
| TF Card | Y |
| M.2 SSD Disk | Y |



