KICKPI-K3 is a development board based on Rockchip RK3562, the main control chip. It has a quad-core 64-bit Cortex-A53 processor, a main frequency of up to 2.0GHz, low power consumption, and high performance. The board supports multiple network communication methods, such as dual network and dual-band WIFI, with stable communication and faster speed, suitable for various scene requirements.
Application direction
- LoT Smart Internet of Things
- Commercial display
- Industrial control
- AI artificial intelligence
- Medical technology
- Industrial Inspection
Key Features:
- CPU: Quad-core ARM Cortex-A53 X4
- GPU: Mali G52 2EE
- NPU: RKNN 1 Tops
- Memory: 2GB / 4GB
- Storage: 8GB / 32GB
- Systems Supported: Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 20.04
Hardware interface:
Hardware spec:
| Function | Main Parameter |
| Main Controller | Rockchip RK3562 |
| CPU | Quad-core ARM Cortex-A53 X4 |
| GPU | Mali G52 2EE |
| NPU | RKNN 1 Tops |
| Memory | 2GB / 4GB |
| Storage | 8GB / 32GB |
| Systems Supported | Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 20.04 |
| Power Supply | DC 12V |
| Cooling Fan | Y |
| LED Light | * Power LED * Work LED |
| USB HOST | * USB 2.0 HOST X2 |
| USB OTG | USB 2.0 OTG X1 |
| Infrared Receiver | Y |
| Real-Time Clock | HYM8563 |
| Buttons | * Recovery KEY * RESET KEY * MASKROM KEY * POWER KEY |
| Expansion Pins | Extend Pin Total 20Pin : * UART X3 * I2C X1 * USB 2.0 HOST X1 * PWM X1 |
| * ADC X1 | |
| * GPIO X11 | |
| MIPI DSI LCD | X1 ( up to 1920*1080 @ 60Hz ) |
| Single LVDS LCD | X1 ( up to 1280*720 @ 60Hz) |
| DUAL LVDS LCD | X1 ( up to 1920*1080 @ 60Hz ) |
| MIPI CSI Camera | 4 Lane X2 or 2 Lane X4 |
| Speaker | Y ( Max Power 5W ) |
| Headphones | Y |
| Microphone | Y |
| WIFI/Bluetooth | Y ( RTL8822CS ) |
| Ethernet | 1000M X1 100M X1 |
| 4G Mobile Network | Y ( EC20/ EC200 ) |
| SD-Card | Y |
| M.2 Hard Drive | Y |



