KICKPI-K1 is a development board based on the Rockchip RK3568B2 main control chip. It has a quad-core 64-bit Cortex-A55 processor, a main frequency of up to 2.0GHz, low power consumption, and high performance. It supports various communication methods, such as a 4G mobile network, dual Ethernet, dual-band WIFI, etc. It has stable communication, faster speed, and is suitable for various scene requirements.
Key Features:
- CPU: Quad-core Cortex-A55
- GPU: Mali G52 2EE
- NPU: RKNN 0.8 Tops
- Memory: 2GB / 4GB
- Storage 8GB / 16GB / 32GB
- Systems Supported: Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 22.04
Application:
- Commercial Display
- Medical Technology
- Internet of Things
- Industrial Control
- AI Intelligence
- Industrial Inspection
Hardware interface:
Hardware spec:
| Function | Main Parameter |
| Main Controller | Rockchip RK3568B2 |
| CPU | Quad-core Cortex-A55 |
| GPU | Mali G52 2EE |
| NPU | RKNN 0.8 Tops |
| Memory | 2GB / 4GB |
| Storage | 8GB / 16GB/ 32GB |
| Systems Supported | Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 22.04 |
| Power Supply | DC 12V |
| Cooling Fan | Y ( 5V Power ) |
| LED Light | * Power LED * Work LED |
| USB HOST | * USB 2.0 HOST X1 * USB 3.0 HOST X1 |
| USB OTG | USB 2.0 OTG X1 |
| Infrared Receiver | Y |
| Real-Time Clock | Y ( HYM8563 ) |
| Debug Serial Port | Y |
| Buttons | * Recovery KEY * RESET KEY * MASKROM KEY * POWER KEY |
| Expansion Pins | Extend Pin Total 40Pin : * UART x4* SPI x1 |
| * PWM x11 * ADC x1 * 12C x2 * GPIO x28 | |
| HDMI Display | X1 ( up to 4K @ 60Hz ) |
| MIPI DSI Display | X2 ( up to 1920*1080 @ 60Hz) |
| LVDS Display | X1 ( up to 1920*1080 @ 60Hz ) |
| EDP Display | X1 ( up to 2560*1600 @ 60Hz ) |
| MIPI CSI Camera | 4 Lane X1 or 2 Lane X2 |
| Speaker | Y ( Max Power 5W ) |
| Headphones | Y |
| Microphone | Y |
| WIFI/Bluetooth | Y ( RTL8822CS ) |
| Ethernet | 1000M X2 |
| 4G Mobile Network | Y ( EC20 ) |
| SATA Hard Drive | Y |
| M.2 Hard Drive | Y |



