KICKPI-K11C is a development board based on the Rockchip RK3566 main control chip. It has a quad-core 64-bit Cortex-A55 processor, a main frequency of up to 2.0GHz, low power consumption, and high performance. It supports various communication methods, such as a 4G mobile network, a single gigabit Ethernet network, dual-band WIFI, etc. It has stable communication, faster speed, and is suitable for various scene requirements.
Key Features:
- CPU: Quad-core Cortex-A55
- GPU: Mali G52 2EE
- NPU: RKNN 1 Tops
- Memory: 2GB / 4GB
- Storage: 16GB/ 32GB / 64GB
- Systems Supported: Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 20.04 /Armbian
Application:
- Commercial Display
- Medical Technology
- Internet of Things
- Industrial Control
- AI Intelligence
- Industrial Inspection
Hardware interface:
Hardware spec:
| Type | Main Specifications |
| Soc | Rockchip RK3566 |
| CPU | ARM A55 X4 |
| GPU | Mali G52 2EE |
| NPU | RKNN 1 Tops |
| Memory | 2GB / 4GB |
| Storage | 16GB/ 32GB / 64GB |
| Systems Supported | *Android 13 *Debian11 *Armbian *Ubuntu 20.04 |
| Power Supply | DC 12V |
| Fan | Y |
| LED Light | *Power LED *Running LED |
| USB HOST | USB3.0 TYPE-A X1 USB2.0 TYPE-A X1 |
| USB OTG | USB2.0 TYPE -C |
| Real-Time Clock | Y |
| Debug Serial Port | Y |
| KEY | *RESET KEY *POWER KEY *RECOVERY KEY *MASKROM KEY |
| Extended Pins | *GPIO ×19 *UART ×3 *PWM ×1 *ADC ×1 *I2C ×1 *PDM ×4 *I2S ×1 |
| HDMI OUT | ×1 / 4096×2160@60Hz |
| MIPI DSI LCD | ×1 / 1920×1080@60Hz |
| Single LVDS LCD | ×1 / 1280×720@60Hz |
| EDP LCD | ×1 / 2560×1600@60Hz |
| MIPI CSI CAMERA | 4 Lane ×1 |
| SPK | ×1 |
| EarPhone | Audio output only |
| MIC | Y |
| WIFI / BT | VS6621SR80 |
| Ethernet | 1000M x1 |
| TF Card | Y |
| Extended Port | *UART RS232 ×1 *USB2.0 ×1 |



