KICKPI-K8D is a development board based on the Rockchip RK3588S2 main control chip. It features a Cortex-A76 x4 + Cortex-A55 x4 processor, low power consumption, and high performance. It supports various communication methods, such as a 4G mobile network, single-gigabit Ethernet access to large networks, dual-band WIFI, etc. It offers stable communication, higher speed, and suitability for various scene requirements.
Key Features:
- CPU: Cortex-A76 x4 + Cortex-A55 x4
- GPU: Mali G610 MC4
- NPU: RKNN 6 Tops
- Memory: 4GB / 8GB / 16GB /32GB
- Storage: 16GB/ 32GB / 64GB
- Systems Supported: Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 20.04 /Armbian
Application:
- Commercial Display
- Medical Technology
- Internet of Things
- Industrial Control
- AI Intelligence
- Industrial Inspection
Hardware interface:
Hardware spec:
| Function | Main Parameter |
| Main Controller | Rockchip RK3588S2 |
| CPU | Cortex-A76 x4 + Cortex-A55 x4 |
| GPU | Mali G610 MC4 |
| NPU | RKNN 6 Tops |
| Memory | 4GB / 8GB/16GB /32GB |
| Storage | 16GB/ 32GB / 64GB |
| Systems Supported | Android 13.0 / Debian 11 / Ubuntu 20.04 /Armbian |
| Power Supply | TYPE-C 5V |
| Cooling Fan | Y ( 5V Power ) |
| LED Light | * Power LED * Work LED |
| USB HOST | USB3.0 TYPE-A ×1 USB2.0 TYPE-A ×3 |
| USB OTG | USB3.0 TYPE -C |
| Infrared Receiver | N |
| Real-Time Clock | Y |
| Debug Serial Port | Y |
| Buttons | * Recovery KEY * RESET KEY * MASKROM KEY * POWER KEY |
| Expansion Pins | *GPIO ×25 *UART ×2 *SPI ×1 *PWM ×6 *ADC ×2 *I2C ×2 *PDM ×1 *CAN ×1 |
| HDMI OUT | x1 / 7680×4320@60Hz |
| MIPI DSI Display | x1 / 4096×2160@60Hz |
| MIPI CSI Camera | 4Lane x1 |
| EarPhone | Audio input/output |
| WIFI / BT | VS6621U |
| Ethernet | 1000M x1 |
| TF Card | Y |
| Extended Port | *PCIE2.0 x1 |



